We wtorek 14 maja na terenie Hali 100-lecia KS Cracovia odbyła się gala finałowa hackathonu młodzieżowego „YouthKrakHack. O kulturę (się) proszę.” Pięć zespołów zakwalifikowanych do finału wydarzenia zaprezentowało swoje projekty mające na celu uatrakcyjnienie krakowskiej oferty kulturalnej adresowanej do młodzieży. Jury złożone z przedstawicieli Urzędu Miasta, Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Młodzieży, a także Muzeum Krakowa, wyłoniło zwycięzców oraz zdobywców drugiego i trzeciego miejsca w konkursie. Galę poprowadził Pan Mariusz Kuś.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Studencki Instytut Analiz Gospodarczych z projektem „Skomunikuj się z Kulturą!”. To wykorzystujący przestrzeń przystanków komunikacji miejskiej oraz nowe media projekt w formacie gry typu “znajdź je wszystkie”. Zakłada on umieszczenie fragmentów dzieł sztuki wraz z kodami QR w wybranych punktach w mieście. Kody miałyby prowadzić do informacji na temat dzieł, a zebranie wszystkich byłoby nagradzane darmowym wstępem do wybranych muzeów.

Miejsca drugie i trzecie zajęły kolejno zespoły Coolturalni (projekt: “Zacoolturuj się z nami”) oraz Team KMS (projekt: “Inkubator Kultury”). Przyznano także wyróżnienie dla drużyny Ranne Pantofle – najmłodszego z zespołów uczestniczących w Hackathonie.

Wydarzenie zostało zwieńczone uroczystym rozdaniem nagród oraz wręczeniem dyplomów. Po oficjalnej części gali odbyło się after party z kolacją.