12 kwietnia na krakowskim Bulwarze Czerwieńskim odbyła się akcja promująca uczestnictwo młodzieży w wyborach do Parlamentu Europejskiego „I Choose Europe”. 18 młodych ludzi z Polski, Bułgarii, Grecji, Niemiec, Francji, Serbii, Belgii i Macedonii prowadziło quizz wiedzy, rozdawało materiały, informowało o roli i kompetencjach Parlamentu Europejskiego. W namiocie można zaś było „zagłosować” na wybraną ideę, czy motywację do partycypacji obywatelskiej w ramach kampanii „This time I`m voting”.

Pomimo deszczu i mroźnego wiatru w akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Wielu fotografowało się wrzucając głos do urny na tle Wawelu, kilkoro wybrańców przeszło cały test wiedzy o Parlamencie Europejskim i wygrało podróżne gadżety i materiały szkolno-biurowe z informacjami o Parlamencie Europejskim. „Niestety nie udało nam się odpalić wielkoformatowej gry planszowej symulującej proces decyzyjny w Unii Europejskiej ze względu na pogodę. Ale można ją zamówić wraz z moderatorami pisząc do nas na konsultacje@europe4youth.eu” – mówi Barbara Moś z Europe4Youth, koordynatorka projektu w Polsce. Wśród uczestników akcji znalazło się wiele osób zdecydowanych głosować, wielu jednak z przekąsem odnosiło się do tych „odległych” wyborów i idei Europejskiej. „Miejmy nadzieję, że przez podniesienie wiedzy o roli i kompetencjach Parlamentu Europejskiego uda nam się oswoić młodych ludzi z tą instytucją, a w efekcie wybiorą i zagłosują na swoich kandydatów” – mówi koordynator projektu w Europie, Michał Rybacki z JEF Europe.

Akcję organizowało Stowarzyszenie Europe4Youth oraz Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK w ramach partnerstwa w projekcie „European Youth Together” koordynowanego przez JEF Europe. W jego ramach po Europie krąży autobus kampanii „I Choose Europe” odwiedzając kolejne miasta w trzech turach: od Frankfurtu, przez Kraków do Budapesztu, stamtąd przez kolejne miasta bałkańskie do Skopje. Trzeci etap startuje w Rzymie, jadąc przez Barcelonę, Paryż i kończy w Brukseli. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.ichooseeurope.eu.

Cały projekt „European Youth Together” ma na celu podniesienie frekwencji wyborczej młodych ludzi w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, zaangażowanie młodych w debatę publiczną z kandydatami do Parlamentu oraz monitorowanie obietnic wyborczych w odniesieniu do spraw młodzieży. Składa się ze międzynarodowych szkoleń i wymiany młodzieżowej, a także lokalnych warsztatów i debat młodzieży z kandydatami do Parlamentu Europejskiego wszystkich partii i komitetów wyborczych. Projekt współfinansowany jest ze środków programu Erasmus+.