Rozwijamy grę planszową polegającą na rozwiązywaniu problemów społecznych! Gracze dowiadują się w niej, jak działa społeczeństwo obywatelskie, jakie zasoby publiczne można dostać w różnych instytucjach i jakie są główne formy projektów dostępnych dla młodzieży!

To już druga edycja gry „RozgryźTO!”. W nowej wersji gracze mogą grać Narodową lub Miejską Radą Młodzieży, Samorządem Szkolnym lub jedną z dwóch organizacji pozarządowych. W zależności od tego mają różne przydatne umiejętności, takie jak brak barier w kontaktach z Urzędem Miasta, Ministerstwem, czy dostęp do zasobów szkoły.

Gracze realizują projekty społeczne oparte na diagnozie problemów wyrażonej na drzewkach problemów – w ich korzeniach rozpisane są przyczyny problemu, a w gałęziach potencjalne cele projektów. Projekty, jakie mogą realizować to m.in. kampania społeczna, wymiana młodzieżowa, inicjatywa młodzieżowa, czy budżet obywatelski. Kroki, jakie należy wykonać przygotowując te różne typy projektów są rozpisane na kartach. Gracze pokonują te kroki zbierając jednocześnie zasoby, jakie są im potrzebne do ukończenia kolejno – diagnozy problemu, rozpisania celów, znalezienia partnerów, nagłośnienia problemu, czy doboru narzędzi.

Gra wygląda zatem tak, że uczestnicy ciągle chodzą po planszy, zastanawiając się skąd wezmą salę, skąd pieniądze, czy gdzie można załatwić pozwolenie na wydarzenie publiczne. Samo życie!

Przeprowadziliśmy z użyciem gry cykl warsztatów w szkołach średnich w całej Małopolsce. Uczestnicy poćwiczyli swoją wrażliwość społeczną i mechanizm tworzenia projektów społecznych. Mogą teraz te umiejętności wykorzystać w praktyce! W sobotę 2 czerwca organizujemy bowiem hackathon projektów społecznych YouthKrakHack, w wyniku którego powstaną propozycje projektów do strategii polityki młodzieżowej Młody Kraków 2.0.! Młodzież przez 12 godzin będzie tworzyć swoje projekty mając do dyspozycji mentorów – ekspertów w różnych dziedzinach. Najlepsze projekty zostaną nominowane do nagród i Gali Finałowej 4 czerwca w Urzędzie Miasta Krakowa.

Więcej informacji na www.youthkrakhack.pl

Projekt finansowany jest z programu Erasmus+ KA3 – wspieranie reform w polityce młodzieżowej.