Scenariusz zajęć „RozgryźTO!” oparty jest o grę planszową o tym samym tytule, którą stworzyło Stowarzyszenie Europe4Youth w ramach projektu Erasmus+ „Małopolski Dialog Młodzieży” na przełomie 2015 i 2016 roku. W trakcie zajęć cała klasa gra w pięknie wydaną grę planszową, rozwiązując najważniejsze problemy społeczne dotyczące młodzieży.
W trakcie gry młodzi ludzie zdobywają informacje o tych problemach (m.in. bezrobocie młodzieży, ryzyko wykluczenia, przedsiębiorczość, radykalizacja, czy zagrożenia w Internecie) i rywalizują o informacje dotyczące celów i interesów różnych sektorów w obszarze tych problemów. Następnie projektują propozycje rozwiązań, prezentują je i dopracowują w trakcie testów ryzyka.
Jedna rozgrywka „RozgryźTO” trwa około 90 minut i może być przeprowadzana podczas zajęć WOS, przedsiębiorczości, czy też poza szkołą. Chętnie pokażemy Państwu jak korzystać z narzędzia organizując przykładową rozgrywkę – taką lekcję mogą Państwo zorganizować również samodzielnie!
Propozycje młodzieżowe powstające w trakcie rozgrywek prowadzane są online (www.rozgryzto.pl), trafiają do edytorów, którzy dołączają je do rekomendacji Dialogu Usystematyzowanego oraz do postulatów w politykach młodzieżowych na poziomie lokalnym. Tym samym propozycje młodzieży trafiają do uszu decydentów politycznych i mają szansę na realizację! Jeśli pomysł zaś możliwy jest do zrealizowania przez samą młodzież, czy przez szkołę – Stowarzyszenie Europe4Youth oferuje swe usługi konsultacyjne i szkoleniowe przy formułowaniu projektu, czy wnioskowaniu o dotację na realizację projektu.
Efekty zajęć to wzrost wpływu młodzieży na podejmowanie decyzji publicznych, znajomość dróg i narzędzi wpływania na sprawy publiczne, a także wzrost kompetencji obywatelskich, poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne, i uczestnictwa w demokratycznym systemie przez młodych ludzi. Gra pokazuje im trudne zagadnienia, z którymi muszą się zmierzyć rządy państw, samorządy, czy instytucje europejskie, a także podkreślają rolę debaty publicznej i dialogu społecznego w wypracowywaniu rozwiązań problemów.
Gorąco zachęcamy do współpracy!