Kiedy wspomnienia z wolontariatu to piękne teksty i wspaniałe fotografie… Agnieszka Zielonka o swoim rocznym pobycie w Gruzji:

W miesiącach 04.2017-04.2018 spędziłam rok w Gruzji, w ramach programu Wolontariat Europejski. Wolontariat odbyłam w organizacji Go Group Media, w Tbilisi, zajmującej się dziennikarstwem w całym rejonie Kaukazu Południowego. W obszarze jej zainteresowań są kaukaskie państwa, takie jak Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, a także rejony konfliktowe: Abchazja, Południowa Osetia, Górski Karabach.

Głównym celem organizacji jest poprawianie jakości i promowanie niezależnego dziennikarstwa w regionie Kaukazu, zgodnie ze międzynarodowymi standardami etycznymi. Poprzez szkolenie młodych ludzi, upowszechnianie dziennikarstwa obywatelskiego, wspieranie dziennikarzy nie tylko z głównych ośrodków kulturowych, ale też z prowincji i rejonów konfliktowych dostarcza szerokiej publice rzetelne, bezstronne raporty i informacje z każdego zakątka Kaukazu.

Moje zadania podczas wolontariatu były bardzo zróżnicowane. Począwszy od produkcji fotoreportaży i artykułów, przez pomoc w prowadzeniu mediów społecznościowych, po organizowanie wydarzeń promocyjnych. Zazwyczaj pracowałam w biurze organizacji, pomiędzy godziną 12, a 18. W tym czasie zajmowałam się tą częścią zadań, którą można wykonać „zza biurka” (social media, przygotowanie zdjęć i tekstów do publikacji). Czesto pracowałam w terenie, gdzie zbierałam materiały do samodzielnych artykułów lub pomagałam zespołowi w realizacji materiału.

Warto zaznaczyć, że wszystkie moje zadania były wynikiem rozmów i ustaleń pomiędzy mną, a koordynatorem projektu i innymi pracownikami organizacji. Nic nie było mi narzucane z góry, zawsze otrzymywałam pomoc i wsparcie dla realizacji swoich pomysłów, własna inicjatywa była bardzo mile widziana.

W ramach promocji działań organizacji brałam aktywny udział w tworzeniu strony internetowej (archiwizowanie artykułów, praca nad wyglądem i zawartością strony internetowej). Zostałam również poproszona o zaprojektowanie zawartości i designu kanału YouTube. Zorganizowałam samodzielnie pokaz filmów stworzonych przez Go Group Media, w ramach festiwalu „One Caucasus” (sierpień 2017). Projekcja cieszyła się dużą frekwencją, specjalnie na to wydarzenie przyjechali również pracownicy Ambasady Brytyjskiej.

Najważniejszym dla mnie osiągnięciem podczas trwania projektu były publikacje artykułów i reportaży. Fotografia była zawsze moją pasją, jednak nigdy nie zajmowałam się nią profesjonalnie. Podczas omawiania moich pomysłów i planów na początku wolontariatu wspomniałam o tym hobby. Zostałam poproszona o wykonanie „próbnego” fotoreportażu (organizacja udostępniła mi też sprzęt fotograficzny) Zebrał on bardzo dobre oceny i od tego czasu byłam zachęcana przez edytorów do realizowania kolejnych tematów dziennikarskich. Na stronie organizacji pojawiło się kilka moich fotoreportaży z różnych regionów Gruzji – Swanetii, Javakhetii etc. Największym wyróżnieniem i najpoważniejszym zadaniem była realizacja materiału z Abchazji. Dostałam propozycję wyjazdu w ten rejon i zrealizowanie artykułu dotyczącego prawa do swobodnego przemieszczania się, a konkretnie możliwości wyjazdu młodych Abchazów za granicę na stypendia naukowe. Podczas tygodniowego pobytu tam spotkałam wielu młodych Abchazów, a także aktywistów i ważne osoby w regionie. Ten wyjazd był dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem i niepowtarzalnym doświadczeniem – miałam możliwość porównać informacje i opinie o Abchazji, które znałam ze strony Gruzinów, z punktem widzenia osób zamieszkujących to miejsce a także spotkać abchaskich działaczy, aktywistów, dziennikarzy którzy podzielili się ze mną swoim punktem widzenia na ten wciąż trwający konflikt.

Zrealizowane przeze mnie repotaże:

 

Ponadto we współpracy z zaprzyjaźnioną organizacją Youth Association DRONI zaprojektowałam program, zorganizowałam i przeprowadziłam wymianę młodzieżową „Fish Eye” Projekt ten był tygodniową wymianą młodych ludzi z Gruzji, Estonii, Polski, Szwecji i skoncentrowany był na migracji. W ramach projektu młodzi ludzie uczestniczyli w serii warsztatów przybliżających temat migracji, jej rodzaje, trendy i wyzwania, a także używając różnych mediów (fotografia, artykuł, audycja radiowa, video) opowiedzieli o sytuacji osób przesiedlonych (IDP’s) w Gruzji.

Oprócz strony zawodowej wyjazd do Gruzji był dla mnie niepowtarzalną okazją do poznania fascynującego kawałka świata, jakim jest Południowy Kaukaz. Dzięki elastycznemu grafikowi oraz zadaniom realizowanym „w terenie” miałam możliwość zwiedzić większą część tego małego i pięknego kraju, poznać niesamowitych ludzi i ich historie. Mieszkanie w Tbilisi pozwoliło mi być również w centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych, co poskutkowało lepszym poznaniem rzeczywistości społecznej i politycznej oraz wieloma nowymi znajomościami. Urzekła mnie różnorodność Gruzji. Zarówno w warstwie architektonicznej, przyrodniczej, jak i społecznej jest to kraj ekstremalnie zróżnicowany, pełen sprzeczności i pozornie niepasujących elementów, które jednak zgodnie tu koegzystują.

Wolontariat europejski to również doskonała możliwość szlifowania swoich umiejętności językowych. Pracowałam głównie w języku angielskim, podczas tego rocznego programu znacząco podniosłam swoje umiejętności w posługiwaniu się nim. Często musiałam również sięgać po język rosyjski – zmotywowało mnie to do samodzielnej kontynuacji nauki, jest to również jeden z moich priorytetów obecnie. Przez cały czas pobytu organizacja przyjmujaca zapewniała mi lekcje języka gruzińskiego – dzięki temu nauczyłam się nim posługiwać w stopniu podstawowym.

Doświadczenia, które zebrałam podczas rocznego pobytu w Gruzji okazały się być na tyle ważne, że zdeterminowały dalszą moją ścieżkę życiową i zawodową. Po zakończeniu EVS-a postanowiłam zostać w tym kraju dłużej i spróbować swoich sił jako dziennikarz i fotograf. Go Group Media wyraziło chęć dalszej współpracy ze mną, otrzymuję także od nich aktywną pomoc w pisaniu projektów i aplikowaniu o granty na dalsze działania. Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że decyzja o wyjeździe na wolontariat europejski zmieniła moje życie, jakkolwiek duże są to słowa. Wolontariat otworzył mi nowe możliwości, obudził nowe pasje i skłonił do podejmowania dalszych odważnych decyzji.

 

Projekt sfinansowano w ramach programu Erasmus+ Akcja 1: wolontariat z krajami partnerskimi UE.