Scenariusze zajęć z młodzieżą opracowane przez Europe4Youth: „Aktywator” i gra „RozgryźTO!” będą od teraz prowadzone przez 11 punktów Eurodesk z całej Polski! Jak to się stało?

 

Oba scenariusze powstały w ramach projektów Stowarzyszenia: „eduAKTYWACJA” i „Małopolski Dialog Młodzieży” i realizują cele związane z informacją młodzieżową oraz aktywizacją młodzieży do uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim. Oba bardzo się podobały w małopolskich szkołach i otrzymywaliśmy mnóstwo próśb, by prowadzić je poza Małopolską. Dlaczego zatem nie przeszkolić większej liczby organizacji prowadzących lekcje w szkołach, aby samodzielnie korzystali z tych zasobów?

Jak pomyśleliśmy, tak zrobiliśmy i po rozmowach z szefostwem „Eurodesk Polska” zostaliśmy zaproszeni na roczne szkolenie konsultantów Eurodesku w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą pod koniec maja, gdzie przeszkoliliśmy jego uczestników z używania tych narzędzi. Sami zagraliśmy w biedę i wykluczenie młodzieży („RogryźTO!”), jak i odtworzyliśmy sytuację z fikcyjnego miasta, gdzie zamknięto centrum młodzieżowe i różne sektory chcą położyć na niego swoje łapy („Aktywator”). Uczestnikom przypadł do gustu „Aktywator” ze względu na to, że pokazuje mechanizmy i konkretne narzędzia uczestnictwa młodzieży (Rady Młodzieży, Budżet Obywatelski, Dialog Usystematyzowany), oraz ze względu na jego elastyczność i wielofunkcyjność. „RozgryźTO!” okazało się trudniejszym wyzwaniem i spędziliśmy nieco czasu na rozgryzanie instrukcji gry i zapamiętywanie reguł. Tym niemniej Biuro Informacji Młodzieżowej Europe4Youth i jego konsultanci pozostają dostępni dla wszystkich, którzy chcieliby używać tych narzędzi edukacyjnych!

Piszcie do nas na konsultacje@europe4youth.eu.

 

O wszystkich lekcjach, jakie prowadzimy poczytacie tutaj: http://www.europe4youth.hekko.pl/zajecia-w-szkolach/