Małopolski Dialog Młodzieży – graj i konsultuj polityki na rzecz młodzieży w Małopolsce!

Projekt „Małopolski Dialog Młodzieży” to odpowiedź na problem niskiej reprezentatywności konsultacji społecznych w Małopolsce, jakie prowadzone są z młodzieżą na temat różnych polityk, które ich dotyczą (m.in. w dialog usystematyzowany). Młodym ludziom zadawane są pytania, których nie rozumieją, przez co zainteresowanie konsultacjami jest znikome, a łatka „młodzi się nie angażują” pozostaje trudna do odklejenia. Co więcej, młodzi ludzie tracą możliwość wpływania na polityki publiczne, a potencjał narzędzia konsultacji społecznych zostaje zmarnowany.

A co gdyby konsultacje prowadzić ciekawiej? Interaktywnie? Dając pole do rozwoju kompetencji?

„Małopolski Dialog Młodzieży” to projekt, który polega na opracowaniu, przetestowaniu i wprowadzeniu metody gier do konsultowania różnych wątków polityki na rzecz młodzieży w regionie, Polsce i Europie. Młodzi ludzie zamiast wypełniać formularze, odpowiadać na pytania, rwąc włosy z głowy, będą… grali w grę!

Jaką grę?

Grę planszowo-karcianą, w której małe grupy młodych ludzi będą się wcielały w role różnych interesariuszy (np. szkoły, ministerstwa, organizacje młodzieżowe) związanych z konkretnym problemem społecznym (np. bezrobocie młodzieży) opisanym na karcie problemu. Grupki te będą negocjowały rozwiązanie tej kwestii – proponowały programy naprawcze, reformy czy akcje, które pozwolą na rozwiązanie problemu w skali lokalnej, regionalnej, ogólnokrajowej, a nawet europejskiej. Scenariusz negocjacji „kontrolowany” będzie przez ruchy na planszy do gry.

Gra będzie zawierała element edukacyjny – zanim młodzi ludzie zaczną negocjacje, będą mogli zapoznać się z danymi na temat wybranego problemu i przygotują swoje stanowiska.

Gra gotowa. I co dalej?

Od stycznia do kwietnia 2016 roku odbędą się turnieje negocjacyjne z użyciem gry w małopolskich szkołach i na uczelniach wyższych! Szkoły/klasy/nieformalne grupy młodzieży/organizacje młodzieżowe i studenckie mogą zgłaszać się do nas, aby wziąć udział w turnieju lub/i zorganizować turniej u siebie! Zwycięzcy kolejnych rund negocjacyjnych będą zbierali punkty, a najlepsze drużyny wystąpią w finale w kwietniu 2016 roku w grze terenowej w centrum Krakowa!

Turnieje będą monitorowane i recenzowane przez specjalistów w poruszanych dziedzinach (w zależności od wybranej karty problemu), a ich wyniki – programy naprawcze, projekty społeczne, reformy czy plany działań – będą przekazywane w formie rekomendacji do odpowiednich władz na trzech szczeblach – lokalnym/regionalnym, krajowym i europejskim (w ramach dialogu usystematyzowanego).

Dla finalistów gry przewidziane są atrakcyjne nagrody!

Projekt, projekt i… po projekcie. Co dalej?

Gra planszowo-karciana, wydana w pięknej formie, będzie dostępna dla szkół/uczelni/organizacji, które wezmą udział w turniejach. Jej wersja cyfrowa zostanie zamieszczona online i będzie dostępna dla każdego, kto będzie chciał ją wydrukować i użyć do:

  • prowadzenia konsultacji społecznych z młodzieżą,
  • lekcji WOSu czy historii,
  • warsztatów działania społeczeństwa obywatelskiego,
  • generowania innowacyjnych pomysłów na działania społeczne,
  • i wielu innych akcji społecznych i edukacyjnych dla młodzieży i nie tylko!

Jak wziąć udział?

Jeśli chcesz wziąć udział w projektowaniu i testowaniu gry – napisz jak najszybciej na adres b.mos@europe4youth.eu lub zadzwoń pod numer 500304031! Praca już wre!

Jeśli chcesz zgłosić swoją szkołę/klasę/grupę młodzieży do turnieju i pomóc w organizacji jednej rundy, wyślij maila na info@europe4youth.eu o tytule „Małopolski Dialog Młodzieży – TURNIEJ”, opisując krótko swoją grupę oraz warunki do przeprowadzenia turnieju. Pozostań z nami w kontakcie!

Biuro Stowarzyszenia Europe4Youth

Ul. Urzędnicza 14/1 (wejście od podwórza)
info@europe4youth.eu
500304031