Zakończyliśmy pracowity 2015 rok. W Europe4Youth nadszedł czas podsumowań i noworocznych postanowień!

Co się wydarzyło w 2015 roku?

Po pierwsze udało nam się w pełni wyposażyć i otworzyć dla członków i wszystkich zainteresowanych nasze biuro, w którym swoją siedzibę mają: Biuro Informacji Młodzieżowej oraz Punkt Informacji Eurodesk. Od 2015 roku widniejemy na mapie Krakowa jako główne miejsce informujące młodych ludzi o ofertach wolontariatów, staży, wyjazdów zagranicznych, szkoleń. A jesteśmy otwarci codziennie od 10 do 16 przy Urzędniczej 14/1 w Krakowie!

Biuro Informacji Młodzieżowej działa w ramach projektu Eduaktywacja realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Oprócz zapewniania młodzieży dostępu do informacji, wychodzimy z ofertą na zewnątrz: organizujemy lekcje pokazowe w szkołach, podczas których angażujemy młodzież w symulacje działania społeczeństwa obywatelskiego lub pokazujemy uczniom, w jaki sposób rozwijać się także poza środowiskiem szkolnym. Udało nam się także zrealizować kilka szkoleń dla młodzieży z zakresu zarządzania projektami. Więcej informacji można uzyskać tutaj: http://www.eduaktywacja.pl/

Z radością informujemy, że sfinalizowaliśmy projekt Paszportu Kompetencji – innowacyjnego narzędzia do certyfikowania efektów edukacji pozaformalnej. Platforma, na której będzie można oceniać swoje umiejętności zdobyte w czasie projektów, wymian, zajęć pozaszkolnych (i wielu innych!) będzie już wkrótce udostępniona użytkownikom.

Nie przestajemy także działać międzynarodowo. Największym z projektów był cykl czterech szkoleń dotyczących zarządzania organizacją pozarządową: NGO – do it yourself!, które odbywały się w Berlinie. Wzięli w nich udział uczestnicy z ośmiu krajów, którzy rozwinęli swoje umiejętności w zakresie przygotowywania planów rozwoju organizacji, zarządzania grupą i finansami.

Działaliśmy też lokalnie, w Małopolsce. Byliśmy organizatorami Małopolskich Targów Organizacji Młodzieżowych w Krakowie. Podczas nich organizacje z całego regionu miały okazję poznać się i zaprezentować swoją ofertę uczestnikom wydarzenia. Współpracując z innymi organizacjami, zajmujemy się także Dialogiem Usystematyzowanym. Od końca zeszłego roku trwają prace nad przygotowaniem gry planszowej, która będzie służyć do przeprowadzania konsultacji z młodzieżą. Jej efekty przekazywane będą odpowiednim interesariuszom.

Od 2015 roku jesteśmy organizacją wysyłającą na wolontariat europejski EVS, od niedawna możemy też gościć wolontariuszy zagranicznych. Zorganizowaliśmy też spotkanie dotyczące wolontariatu, przeprowadzone przez naszych wolontariuszy, którzy powrócili ze swoich projektów w Jordanii i Islandii. Jeżeli jesteś zainteresowany wyjazdem na kilka miesięcy do innego kraju, aby pomagać w pracy tamtejszych instytucji, koniecznie skontaktuj się z nami.

Staramy się, aby w Europe4Youth zawsze coś się działo. Stale organizujemy wieczorki gier planszowych, wieczory filmowe, wspólne wyjścia do kin.

Jaki będzie rok 2016?

Czekają nas kolejne pełne pracy miesiące. Zorganizujemy kilka projektów międzynarodowych, przyjmiemy wolontariuszy EVS, będziemy kontynuować prace nad grą planszową i Dialogiem Usystematyzowanym, wciąż odwiedzamy uczniów w szkołach. W naszych głowach stale rodzą się nowe pomysły, więc koniecznie śledźcie naszą stronę i fanpage na facebooku, aby być na bieżąco z wszystkimi nowościami!