DSC_0945Koniec sierpnia, piątkowe popołudnie. Na Krakowskich Błoniach rozstawione białe namioty, pomiędzy którymi przechadzają się młodzi ludzie niosący małe kolorowe ulotki lub ogromne banery. To nie finał kolejnego maratonu, nie zjazd fanów żadnego zespołu. Tak z daleka wyglądały Targi Organizacji Młodzieżowych, które odbyły się 29 sierpnia. Nie mieliście odwagi, żeby podejść bliżej? Zróbcie to teraz!

Czym to się je?

Dla większości uczniów i młodzieży organizacje pozarządowe są ukrytymi tworami, schowanymi w małych siedzibach, bazującymi na niezrozumiałych funduszach europejskich. Jak do nich dołączyć? Czy to ma sens? Czy się nadaję? Która organizacja pasuje do mojego profilu zainteresowań? Zazwyczaj nie jesteśmy na tyle odważni, aby zadać te pytania ludziom obeznanym w temacie, nie starcza czasu, żeby przejrzeć wszystkie strony internetowe. Dlatego członkowie stowarzyszeń działających w Krakowie i jego okolicach postanowili otworzyć się na wszelkie pytania i zaprezentować swoją działalność w czasie Targów.

DSC_0947Niech ta wniosła nazwa was nie zmyli i nie kojarzy wam się z niekończącymi się kolejkami po autografy w czasie chociażby Targów Książki, kiedy starcza czasu jedynie na zadanie jednego pytania interesującej nas osobie. Zamknięte hangary, w których zwykły odbywać się tego typu przedsięwzięcia, zamieniliśmy na otwarte powietrze, a jedyną opłatą za wstęp była ciekawość poznania możliwości rozwoju.

Możliwości, możliwości

W czasie Targów swoją ofertę zaprezentowało osiemnaście organizacji. Przedstawiciele każdej z nich byli dostępni dla uczestników na swoich stanowiskach, gdzie opowiadali o osiągnięciach, profilach stowarzyszeń, a także o możliwościach dołączenia do ich szeregów. Było w czym wybierać!

Dzięki organizacji Strim możesz zostać buddy’m zagranicznego wolontariusza i pomagać mu w życiu codziennym w nowym mieście. Stowarzyszenie Wiosna poszukuje chętnych do pomocy przy Szlachetnej Paczce. Polska Młodzież Esperancka przygotowuje kursy języka esperanto, którego to używają podczas licznych wymian międzynarodowych, AIESEC zachęca do zagranicznych wolontariatów na całym świecie, AFS Polska wysyła uczniów do zagranicznych szkół, a Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej pokazuje, że historia nie musi być nudna i może być tematem gier planszowych! To tylko kilka przykładów z bogatej oferty, jaką przedstawiły nam obecne organizacje.

DSC_0939Kto za tym stoi?

Targi Organizacji Młodzieżowych są jednym z eventów realizowanych w ramach projektu Nieformalna Droga Rozwoju realizowanego przez Stowarzyszenie Europe4Youth. Staramy się promować ideę wolontariatu, zachęcać do partycypacji społecznej, pokazywać korzyści płynące z nauki nieformalnej. Chcemy nie tylko zachęcać młodych ludzi do działalności w ramach sektora publicznego, ale również budować nić porozumienia pomiędzy organizacjami, uczyć się od siebie nawzajem i współpracować. Ten projekt dobiega już końca, ale możemy mieć nadzieję, że dzięki wydarzeniom takim jak Targi udało się nam zachęcić młodzież do działania!

Na stoisku Europe4Youth…

Na naszym stoisku podczas Targów można było poznać członków Europe4Youth i dowiedzieć się, czym się zajmujemy. Odwiedzający nas posłuchali o projektach międzynarodowych, które organizujemy, a także na które wyjeżdżamy (Niemcy, Włochy, Rumunia, Turcja i wiele, wiele innych). Zachęcamy do polubienia nas na facebooku, gdzie informujemy o wszystkich tego typu wyjazdach. Podzieliliśmy się wspomnieniami z konferencji organizowanych w ramach Nieformalnej Drogi Rozwoju, porozmawialiśmy o kompetencjach zdobytych podczas Project Academy, a także o akcjach lokalnych – takich jak Żywa Biblioteka. Nie zabrakło atrakcyjnych nagród – za wiedzę na temat Unii Europejskiej można było zdobyć gry planszowe autorstwa wspomnianego Pospolitego Ruszenia Szlachty Ziemi Krakowskiej, koszulki i kubki.

DSC_0991Dopytujących się o możliwość dołączenia do nas już teraz informujemy, że rekrutacja odbędzie się w październiku. Wtedy też będzie można spotkać się z nami na spotkaniu informacyjnym i zapytać o wszystko, co budzi wasze wątpliwości. W roku akademickim 2014/2015 czekają nas nowe projekty, wyjazdy i szkolenia!

Media o Targach Organizacji Młodzieżowych:

http://jagiellonski24.pl/2014/08/28/mos-paszcza-wez-sie-zorganizuj/

http://www.tvp.pl/krakow/kronika/wideo/29-viii-2014-godz-1830/16632999

http://manko.pl/articles/2014/08/zapraszamy-do-udzialu-w-targach-organizacji-mlodziezowych

http://www.mmkrakow.pl/meeting/350258/Targi+Organizacji+M%C5%82odzie%C5%BCowych.html

http://europa.eu/youth/pl/article/z-czym-do-ludzi-z-edukacj%C4%85-pozaformaln%C4%85_pl

DSC_0994

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>