10660859_868933226465171_879482498_nZastanawiacie się czasami jak spędzić wakacje, żeby ten krótki czas nie przemknął Wam przez palce? Często nawet nie wyobrażamy sobie jak wiele można przeżyć przez jeden krótki tydzień. Słyszeliście może o Wymianach Młodzieżowych? Nie jest to tylko wyjazd w nowe miejsce i zrobienie sobie kilku zdjęć ze znajomymi. Wymiana młodzieżowa jest ogromną przygodą!

Co roku biorę udział w wymianach, treningach i projektach stowarzyszenia Europe4youth. Myślę, że śmiało mogę mówić o tym, jako o mojej wielkiej pasji, która za każdym razem dodaje mi więcej energii do dalszego działania. Kiedy dowiedziałam się o projekcie Food4Thought we Włoszech, bez żadnego zastanowienia postanowiłam wziąć w niej udział. Jeśli człowiek pragnie coś w życiu przeżyć, nie może kalkulować tego na milion sposobów. Trzeba działać!

Zebrałam grupę 6 osób, które nigdy wcześniej nie brały udziału w żadnej wymianie, i kolokwialnie mówiąc nie wiedziały zupełnie czym się to je. Wszyscy jednak z wielkim entuzjazmem stwierdzili, że chcą spróbować. Kupiliśmy więc bilety i pojechaliśmy przeżyć Naszą Wspólną Przygodę…

22 sierpnia wyruszyliśmy z Krakowa do Arezzo, stamtąd pociągiem dotarliśmy do Passignano sul Trasimeno- pięknego miasteczka w regionie Umbria. Tego dnia pogoda nie była idealna, ale nam humor wybitnie dopisywał. Włosi odebrali nas ze stacji, i po 15 minutach dotarliśmy „farmerskimi samochodami” do Panta Rei. To małe gospodarstwo ekologiczne na wzgórzu z pięknym widokiem na Jezioro Trazymeńskie. Tam naprawdę „wszystko płynie”.

Każdego dnia czas wypełniały nam wspólna praca, zabawa, gry, wspólne gotowanie, zwiedzanie a przede wszystkim poznawanie wspaniałych osób z 5 krajów Europy : Włoch, Francji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. I choć na początku każdy z nas był indywidualną jednostką, z czasem staliśmy się niesamowicie zgraną Grupą.

10698370_868933099798517_1348644919_oTeraz kiedy rozmawiamy o tym co wydarzyło się we Włoszech nie potrafimy przestać się śmiać. To był czas bez problemów, zupełnie odizolowany od naszego życia w Polsce, od codzienności, która czasami potrafi przytłoczyć człowieka. Dziś, każdy ma mnóstwo wspomnień, myśli, nowych planów i przede wszystkim więcej wiary w siebie i swoje możliwości.

To są właśnie rzeczy, które fundują nam wymiany młodzieżowe.

Z szarego człowieka potrafimy stać się tęczą, pełną barw!

10660776_868931259798701_652746635_n

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>